BEN-GURION'S SOLAR REVOLUTION BEGINS IN:


twitter facebook YouTube flickr
   
  קטורה סאן: השדה הסולארי הראשון במדינת ישראל
   
  'קטורה סאן' משתרעת על פני 80 דונמים בקצהו הדרומי של קיבוץ קטורה ומייצרת 4.95 מגהוואט חשמל ירוק ונקי. השדה מורכב מ-18,500 פנלים פוטו-וולטאיים מתוצרת 'סאנטק' (Suntech), המייצרים יחדיו כתשעה מיליוני קו"ש לשנה.
   
  במהלך 20 השנים הקרובות עתידה 'קטורה סאן' לייתר הפקה של כ-125,000 טון-מטרי של דו-תחמוצת הפחמן, הישג השקול לנטיעת 180,000 עצים. הקמת השדה נמשכה כשישה חודשים. הוא יחובר לרשת החשמל הלאומית והחשמל שיופק יועבר לקיבוצי האזור בקו של 33,000 קילו וולט.
  דף הבית -> תקשורת -> הודעות לעיתונות -> רישיון ראשון לפרויקט סולארי בקהילה הבדואית

  רישיון ראשון לפרויקט סולארי בקהילה הבדואית

  --- הודעה לעיתונות ---
   
  היסטוריה בנגב: רישיון ראשון לפרויקט סולארי בקהילה הבדואית
   
  •  המתקן יוקם בשטחה של משפחת תראבין. חברת ערבה פאוור תפעל לבניית השדה הסולארי בשטח כולל של 150 דונם. היקף הייצור 8 מגה וואט.
   
  • יוסף אברמוביץ, נשיא ערבה פאוור מדגיש הבוקר כי "אם הממשלה לא תדאג למכסה משמעותית, כזו שתהיה אך ורק לשדות סולאריים של בדואים, אזרחי מדינת ישראל, יתקשו אותן קבוצות לקחת חלק אמיתי בתעשייה שכן הם נמצאים בעמדה נחותה בהשוואה לבעלי קרקעות ויזמים אחרים. ראשי כל היישובים הבדואיים תומכים בפיתוח של תעשיה סולארית שתביא להשקעה, מקומות עבודה, צדק כלכלי וכבוד לבדואים במדינת ישראל".
   
  מימין לשמאל:עבד אלחמיד אלסייד, שייח סלמאן אבו קרינאת, חג' מוסא תראבין, חסן אלסייד, אברהים אבו סביח, ג׳אבר אבו כף, עטיה אלאעסם, יוסף אברמוביץ, ועלי אבו כף בשדה הסולארי בקיבוץ קטורה. קרדיט: חנה שפר
   
  קיבוץ קטורה, 7 בפברואר 2012
  צעד חשוב לקראת שיתוף הקהילה הבדואית בתעשייה הסולארית: רשות החשמל העניקה אמש (שני) רישיון מותנה למתקן פוטו וולטאי הצמוד לישוב תראבין שבמועצה האזורית אבו בסמה. זה הרישיון הראשון שניתן בישראל לפרויקט סולארי בקהילה הבדואית. המתקן הוא פרי שיתוף פעולה ממושך בין משפחת תראבין לחברת ערבה פאוור. המתקן ייבנה על קרקע בבעלות פרטית, הצמודה לתחום הישוב תראבין. עלות ההשקעה בהקמת המתקן הוא כ- 30 מיליון דולר.
   
  כחלק מתהליך הבקשה לקבלת רישיון, ממשל אובמה באמצעות ארגון  OPIC (Overseas Private Investment Corporation), הציע לספק 80% מהמימון של השדה הסולארי.  
   
  חאג' מוסה תראבין: "אני מברך את כל מי שעמל וקידם עשייה נפלאה למען הקמת שדה סולארי בשטח המשפחה. בראש ובראשונה אני מודה לחברת ערבה פאוור בראשות יוסף אברמוביץ, שקידמה והובילה מהפכה כלכלית וצדק חברתי לבדואים בתחום הסולארי. זו הגשמת חלום עבור כל צעיר בקרב האוכלוסייה, שהיום נהפכת למציאות שתעניק מקורות פרנסה קבועים ומינוף כלכלת הבדואים בנגב. אני מקווה שבעתיד הקרוב יהיו פרויקטים נוספים בקרב האוכלוסייה".
   
  ערבה פאוור חתמה לפני כשנה וחצי על חוזה עם משפחת תראבין לבניית שדה סולארי בשטח של 150 דונם, בעל יכולת ייצור של 8 מגה וואט. החוזה היווה את הכניסה הראשונה של חברה ליצור חשמל סולארי לשטחים בבעלות פרטית של משפחות בדואיות בנגב.
   
  ג'ון כהן, מנכ"ל ערבה פאוור: "תעשיה סולארית מפותחת ומשגשגת בקרב הקהילה הבדואית תעניק פתרון כלכלי וחברתי לאחת האוכלוסיות המקופחות בישראל. אני מקווה שממשלת ישראל תראה בזה השקעה לטווח ארוך שתקדם את האוכלוסייה הבדואית בנגב. אני גאה בכך שערבה פאוור מביאה חלוציות ליזמות המשלבת צדק החברתי עם מיזם עסקי כלכלי".
   
  ערבה פאוור הייתה הראשונה שיצרה שותפויות עם משפחות בדואיות. בשנה האחרונה נחתמו התקשרויות עם 5 משפחות בדואיות להקמת פרויקטים סולאריים, המגיעים לסך של 540 דונמים  ועתידים לספק חשמל בהיקף ייצור של 31 מגה ואטים.
   
  יוסף אברמוביץ, נשיא ערבה פאוור מדגיש הבוקר כי "אם הממשלה לא תדאג למכסה משמעותית, כזו שתהיה אך ורק לשדות סולאריים של בדואים, אזרחי מדינת ישראל, יתקשו אותן קבוצות לקחת חלק אמיתי בתעשייה שכן הם נמצאים בעמדה נחותה בהשוואה לבעלי קרקעות ויזמים אחרים. ראשי כל היישובים הבדואיים תומכים בפיתוח של תעשיה סולארית שיביא להשקעה, מקומות עבודה, צדק כלכלי וכבוד לבדואים במדינת ישראל".
  חברת ערבה פאוור נוסדה ב- 2006 על ידי שלושה מייסדים: קיבוץ קטורה באמצעות אד הופלנד המכהן יו"ר החברה מאז היווסדה, דוד רוזנבלט המכהן סגן יו"ר החברה, ויוסף אברמוביץ המכהן נשיא החברה. ב- 2009 הצטרפה סימנס כשותפה לחברה. ערבה פאוור קיבלה רישיון קבוע מרשות החשמל לשדה הסולארי בקטורה. זה הרישיון הקבוע הראשון שניתן בישראל לשדות סולאריים. מאז השדה מפיק ומזרים חשמל לרשת החשמל הארצית באופן סדיר. השדה הסולארי הראשון בישראל שהוקם בקיבוץ קטורה על ידי חברת ערבה פאוור מייצר חשמל ירוק בהיקף של 4.95 MW, המייצרים יחדיו כתשעה מיליוני קו"ש לשנה. עד עכשיו הוענקו לערבה פאוור 12 רישיונות למתקנים סולאריים בינוניים בהיקף כולל של 68 מגה ואט, המהווים כ- 21% מסך ההספק שחולק עד כה בידי רשות החשמל. סכום ההשקעה בפרויקטים הללו הוא כ- 300 מיליון דולר.
   
  לפרטים נוספים:
  אירית נחמני, ערבה פאוור
  0546687006
   
  ערבה פאוור קומפני - Arava Power Company
  קיבוץ קטורה, ד.נ. חבל אילות, 88840  |  טל: 074-7171810|  דוא"ל: elana@aravapower.com
  Kibbutz Ketura, D.N. Hevel Eilot, 88840 ISRAEL  | T: +972-74-7171810  |  Email: elana@aravapower.com
  Design & Developed by Logics - פיתוח תוכנה ואינטרנט    |    Brought to you by: