BEN-GURION'S SOLAR REVOLUTION BEGINS IN:


twitter facebook YouTube flickr
   
  קטורה סאן: השדה הסולארי הראשון במדינת ישראל
   
  'קטורה סאן' משתרעת על פני 80 דונמים בקצהו הדרומי של קיבוץ קטורה ומייצרת 4.95 מגהוואט חשמל ירוק ונקי. השדה מורכב מ-18,500 פנלים פוטו-וולטאיים מתוצרת 'סאנטק' (Suntech), המייצרים יחדיו כתשעה מיליוני קו"ש לשנה.
   
  במהלך 20 השנים הקרובות עתידה 'קטורה סאן' לייתר הפקה של כ-125,000 טון-מטרי של דו-תחמוצת הפחמן, הישג השקול לנטיעת 180,000 עצים. הקמת השדה נמשכה כשישה חודשים. הוא יחובר לרשת החשמל הלאומית והחשמל שיופק יועבר לקיבוצי האזור בקו של 33,000 קילו וולט.
  דף הבית -> תקשורת -> הודעות לעיתונות -> ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבאן - אנחנו רוצים התייחסות כשווים

  ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבאן - אנחנו רוצים התייחסות כשווים

  -הודעה לעיתונות-
   
  ראש עיריית רהט, פאיז אבו סהיבאן: "אנחנו רוצים התייחסות כשווים. המדינה צריכה לשים לב שיש פוטנציאל במגזר. הגיע הזמן שהיא תירתם למשימה ותיתן לנו מכסה נפרדת."

  גו'ן כהן, מנכהדברים נאמרו במסגרת פאנל שהתקיים ביום חמישי, ה-24 בפברואר 2011, בכנס אילת אילות בהנחיית אופיר פינס בנושא "הזדמנויות לאנרגיה בת קיימא והאתגרים העומדים בפני רשויות מקומיות בישראל". בפאנל השתתפו ראשי רשויות מקומיות שהציגו את עמדתם בעניין אחריות הרשויות המקומיות בקידום פרויקטים של אנרגיה חליפית.
   
  אופיר פינס אמר בפתח הדברים: "שילוב מערכת של אנרגיה סולארית לא היה דבר כזה עד עכשיו. בעולם כולו מהפכות סולאריות החלו בשלטון המקומי. ראשי ערים מאיצות מהפכת סולאריות בעולם. לשלטון המקומי יש חלק משמעותי בפרויקטים הקטנים לפחות. לגבי פרויקטים בינוניים, רשויות יכלו להיכנס אליו, אולי איחרו את הרכבת. מהפכה סביבתית צריכה לבוא מהשלטון המקומי".
   
  דודו כהן, לשעבר מנהל מחוז הדרום של משרד הפנים, וכיום יועץ מקצועי לחברות בענף ביניהן ערבה פאוור: "הקצאת מכסה לייצור חשמל בשיטה הפוטוולטאי למגזר הבדואי בנגב – כלי נוסף בארגז הכלים הלאומי לפתרון סוגית המקרקעין, ההתיישבות והשילוב בחברה."
   
  ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן התייחס במיוחד להעדר טיפול מספק במגזר הבדואי: "זו העיר השנייה בגודלה בנגב אחרי באר שבע. לצערי הם כולם יושבים באשכול אחד עם אחוזי אבטלה של 56.7% וגיל ממוצע של 14. האנרגיה הירוקה מלווה אותי מאז שאני מנהל בית הספר. התושבים יוכלו להנות מתעסוקה מהכנסה. חייבים לשריין לנו מכסה נפרדת. למה תמיד שוכחים את הבדואים ונזכרים בנו רק כשיש מהומות ותביעות בעלות. יש פה פוטנציאל שצריך למנף אותו וצריך תמיכה מהמדינה. אנחנו מקנאים בשכנים היהודים. אנרגיה ירוקה זה עניין חשוב מאוד. זה עניין שעוסקים בו יום יום. הפרויקט חיוני לבדואים בנגב. אנחנו רוצים התייחסות כשווים. המדינה צריכה לשים לב שיש פוטנציאל במגזר. הגיע הזמן שהיא תרתם למשימה ותיתן לנו מכסה נפרדת."
   
  עוד השתתף בפאנל יצחק רוכברגר ראש מועצה רמת השרון: "עכשיו יש לנו כבר 16 מערכות מקומיות. אני שואל את עצמי למה לא נכנסתי לזה עד עכשיו. לא נכנסו כי אין הכוונה של ממשלת ישראל אותנו. זה חלק מתהליך מובנה של המדינה ולא צריך להיות תלוי ביוזמה של ראש עיר או אחר". שרון קרן, מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי ת"א-יפו דווקא חלק על דבריו של רוכברגר: "אנשים הגיעו למסקנה שהם נכנסו לסולארי כי זה רווחי. בכסף אפשר להפנות לדברים. אני חושב שזה דווקא צריך להיות יוזמה של הרשויות, מצד אני ההחלטות של המדינה הן לא הגיוניות.
   
  אופיר פינס סיכם את הפאנל: "הרגולציה צריכה לאפשר לרשויות לקדם יזמות במיוחד עבור רשויות עניות. מהפכה סביבתית תתרחש מהשלטון המקומי ושהממשלה לא תפריע."
   
   
  רקע: ערבה פאוור חתמה חמישה חוזים עם חמש משפחות בדואיות לבניית שדות סולאריים בשטח של 540 דונם בעלי יכולת ייצור של מעל 25 מגה וואט. ערבה פאוור היא החברה הראשונה שיצרה התקשרויות ליצור חשמל סולארי לשטחים בבעלות האוכלוסייה הבדואית בנגב.
   
  ערבה פאוור קומפני - Arava Power Company
  קיבוץ קטורה, ד.נ. חבל אילות, 88840  |  טל: 074-7171810|  דוא"ל: elana@aravapower.com
  Kibbutz Ketura, D.N. Hevel Eilot, 88840 ISRAEL  | T: +972-74-7171810  |  Email: elana@aravapower.com
  Design & Developed by Logics - פיתוח תוכנה ואינטרנט    |    Brought to you by: